Olomouc - univerzitní město

Jsou města, která navštívíte a vzpomínky na ně zmizí do pár týdnů. Je pár destinací, kam se člověk rád vrací. A pak jsou místa, která vám během okamžiku učarují a nepustí vás. Taková je Olomouc. Město, které vás uchvátí především svou neopakovatelnou atmosférou, kdy jste to vy, kdo určuje, jak a kam plyne čas. Kulisy druhé největší památkové rezervace u nás jsou domovem pro 22 000 studentů z celého světa, kteří dnes a denně potvrzují, že ne nadarmo se o Olomouci mluví jako o univerzitním městě.

Život v srdci Hané

Prestižní cestovatelský průvodce Lonely Planet již dva roky za sebou zařadil Olomouc mezi deset míst, která stojí v Evropě za návštěvu. Desítky parků, kaváren a tajemných zákoutí, divadla, roztodivné hudební kluby i rozmanitá sportoviště – to vše budete mít na dosah ruky. K tomu připočítejte hudební, divadelní či filmové festivaly jako Academia film Olomouc, PAF - Přehlídka animovaného filmu, VZÁŘÍ – festival světla a videomapingu, Olomoucký majáles UP či Divadelní Flora a máte jistotu, že i když po pár letech studia Olomouc opustíte, ona neopustí vás a budete se do Olomouce vždy rádi vracet.

Studenti studentům

Jednou z předností života a studia v Olomouci je nepřeberné množství možností, jak se aktivně zapojit do kulturního, sportovního a společenského dění. Více než dvě desítky studentských organizací nebo jen party nadšenců se podílejí na téměř každé akci, která se ve městě koná. Od mezinárodních filmových festivalů přes sportovní akce až po konference o podnikání. Praktické zkušenosti do života tak můžete získat i vy. Studentské aktivity navíc bohatě podporuje i samotná univerzita a město, takže proč nepřijít s vlastní iniciativou?

V parku i na kole

Jak už bylo řečeno, studenti se zapojují do mnohých aktivit. K těm nejnovějším patří projekty Zaparkuj – oživujeme veřejný prostor nebo UP Bike, který podporuje rozvoj cyklistiky. Kola si dokonce můžete zapůjčit i na univerzitě. Studenti provozují vlastní rádio nebo televizi, zpívají ve sborech, hrají divadlo či pořádají filmový klub. Vernisáže ve veřejném prostoru jsou téměř na denním pořádku, stejně jako studentský provoz komunitních zahrad nebo třeba komentované prohlídky Olomouce a okolí.

Vyberte si kolej a menzu v Olomouci

Komfort a kvalita za slušné ceny - tak by se dala stručně charakterizovat nabídka Správy kolejí a menz Univerzity Palackého. Praktického průvodce po ubytovacích a stravovacích zařízeních na UP v Olomouci získáte v praktické brožuře Dobré místo pro studium a život, kterou si můžete stáhnout ve formátu PDF. Najdete v ní přehled jednotlivých kolejí s ceníkem za ubytování a návod, jak si rezervovat místo na kolejích v Olomouci. Brožura také obsahuje seznam menz, ukázku jídelníčku a postup, podle kterého lze předplatit a objednávat jídlo v menze.